Here are the results of the NJ State Fair Homebrew Competition 2013. Congratulations to the winners, and thanks to all for entering.

Click here to view your scores.  Your scoresheets are in the mail.

Best of Show!

kroghsBOSannouncement2014

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Blake Crawford Winnie The Gose Beer 23A: Specialty Beer  
2nd Michael Slocum Mary Had A Little Lambic 17F: Fruit Lambic WHALES
3rd Donald Boyle Jalapeno Brown Ale 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer W.H.A.L.E.S.


Category 1: Light Lager (3 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Wible Root Cellar Helles Munich Helles Philly Homebrew Club
2nd Michael Marino Jagdhund Bier Dortmunder Export The Brewing Network
3rd Tom Eagan Lilly Street Lager Dortmunder Export The ANNiHiLATED

 



Category 2: Pilsner (4 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Robert Giaquinta German Pilsner German Pilsner (Pils) SCUBA
2nd Dennis Decker Czech Pilsner Bohemian Pilsener Hudson Valley Homebrewers
3rd Karl Weiss Powerful Pils German Pilsner (Pils) NJ HOPZ/MASH



Category 3: European Amber Lager (4 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Karl Weiss Freds Vienna Vienna Lager NJ HOPZ/MASH
2nd Donald Boyle Oktoberfest Oktoberfest/Marzen W.H.A.L.E.S.
3rd Tom Eagan Ferry Street Festbier Oktoberfest/Marzen The ANNiHiLATED



Category 4: Dark Lager (4 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael Marino Ba-Dunk-A-Dunkel Munich Dunkel The Brewing Network
2nd Dennis Decker Schwarzbier Schwarzbier Hudson Valley Homebrewers
3rd Michael Hayward Schwarzbier Schwarzbier  



Category 5: Bock (6 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dave Pobutkiewicz Helles Bock Maibock/Helles Bock Defiant Homebrewers
2nd Erik Shore Bock And Roll #3 Maibock/Helles Bock  
3rd Michael Marino Schoenling Osterbock Traditional Bock The Brewing Network



Category 6: Light Hybrid Beer (22 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael Wenzel & Steve Moen Citra Wheat American Wheat or Rye Beer  
2nd Scott Perlot Citra Rye American Wheat or Rye Beer First State Brewers
3rd Bob Smith Vision Spring Ale Kolsch The Brewing Network



Category 7: Amber Hybrid Beer (2 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Erik Shore Honey Steam Roller California Common Beer  
2nd Joseph Eddy Eddy's Alt Northern German Altbier SCUBA



Category 8: English Pale Ale (6 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael Wenzel & Steve Moen Special Bitter Special/Best/Premium Bitter  
2nd Rob Merritt ESB Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale)  
3rd Justin Moranski Revolution Ale Standard/Ordinary Bitter Morris Area Society of Homebrewers (MASH)



Category 9: Scottish and Irish Ale (8 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Donald Boyle Wee Heavy Strong Scotch Ale W.H.A.L.E.S.
2nd Cynthia Eddy Eddy's Scottish 80 Scottish Export 80/- SCUBA
3rd Dennis Decker Scotch Ale Strong Scotch Ale Hudson Valley Homebrewers



Category 10: American Ale (19 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Karl Weiss Tribes Amber American Amber Ale NJ HOPZ/MASH
2nd Dean Pierce Zephyr American Brown Ale  
3rd Doug Bellingeri Ash-Tine Pale Ale American Pale Ale Jersey City Brew Club



Category 11: English Brown Ale (6 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Doug Vohden Through The Night, Mildly Mild New York City Homebrewers Guild
2nd Karl Weiss English Brown Northern English Brown Ale NJ HOPZ/MASH
3rd Ryan Miscik & Andrew Haraskin Dark Mild Mild Scuba



Category 12: Porter (6 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tom Jambor A Tad Brown Brown Porter Morris Area Society of Homebrewers
2nd Scott Perlot Blackbird Porter Robust Porter First State Brewers
3rd Michael Slocum Porter Brown Porter WHALES



Category 13: Stout (17 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Karl Weiss Stout American Stout NJ HOPZ/MASH
2nd Karl Weiss Imperial Beerzerker Imperial Stout NJ HOPZ/MASH
3rd Scott Pollard Dessert Stout Sweet Stout  



Category 14: India Pale Ale (IPA) (18 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Wible Citra IPA American IPA Philly Homebrew Club
2nd Wes Powers Trilogy IPA American IPA  
3rd Scott Pollard Simcoe IPA American IPA  



Category 15: German Wheat and Rye Beer (6 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael Paulie Rye Roggenbier Roggenbier (German Rye Beer) Brew World Order
2nd Craig Easton All Hands On Weizen/Weissbier Whales Brew Club
3rd Anthony DiPrimio Weizen Weizen/Weissbier  



Category 16: Belgian and French Ale (23 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Doug Vohden Wry Saison Saison New York City Homebrewers Guild
2nd Bruce Knapp White Wedding Dress Wit Witbier  
3rd Donald Boyle Saison Saison W.H.A.L.E.S.



Category 17: Sour Ale (4 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael Slocum Mary Had A Little Lambic Fruit Lambic WHALES
2nd Ryan Miscik & Andrew Haraskin Berliner Wiesse Berliner Weisse Scuba
3rd Donald Boyle Flanders Red Flanders Red Ale W.H.A.L.E.S.



Category 18: Belgian Strong Ale (11 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tom Jambor Blondie Belgian Blond Ale Morris Area Society of Homebrewers
2nd Robert Giaquinta BDS Belgian Dark Strong Ale SCUBA
3rd Craig Easton Dubbel Trouble Belgian Dubbel Whales Brew Club



Category 19: Strong Ale (7 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dave Pobutkiewicz JWP Barleywine 13.0% English Barleywine Defiant Homebrewers
2nd Michael Slocum Methuselah's Old Ale Old Ale WHALES
3rd Michael Slocum Henry VIII English Barleywine WHALES



Category 20: Fruit Beer (10 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dennis Petersen Drink A Peach Fruit Beer  
2nd Derek Wolf Tropical Passion IPA Fruit Beer  
3rd Brad Pawlowski Big Melon American Blonde Fruit Beer Jersey City Brew Club



Category 21: Spice/Herb/Vegatable Beer (17 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Donald Boyle Jalapeno Brown Ale Spice, Herb, or Vegetable Beer W.H.A.L.E.S.
2nd Ryan Miscik & Andrew Haraskin Hibiscus Saison Spice, Herb, or Vegetable Beer Scuba
3rd Doug Bellingeri Kaisoff Spice, Herb, or Vegetable Beer Jersey City Brew Club



Category 22: Smoke-Flavored and Wood-Aged Beer (11 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Rebels Thisted Limfjords Porter/Double Brown Stout Other Smoked Beer BYOB
2nd Tom Eagan Glass Of Bacon Classic Rauchbier The ANNiHiLATED
3rd Anthony DiPrimio Smoke Stack Other Smoked Beer  



Category 23: Specialty Beer (15 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Blake Crawford Winnie The Gose Beer Specialty Beer  
2nd Jeffrey Mauriello Coffee Vanilla Milk Stout Specialty Beer MASH - Morris Area Society of Homebrewers
3rd Jennifer Midgette Kanrin Maru Specialty Beer  
HM Tom Jambor PPA Specialty Beer Morris Area Society of Homebrewers