Results - New Jersey State Fair Homebrew Competition - 2016

 

trophy2016

 

Best of Show (340 entries)

 

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Christopher LaSpada The Roast English Porter MASH NJ
2nd Erik Shore Bock and Roll Weizenbock  
3rd David Lewin Belgian Tripel Belgian Tripel NJ Hopz
HM John and Stella Blue Coyle Polish Hammer Piwo Grodziskie  MASH NJ

Table 1: Lagers (13 entries)

 

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dan Roebuck Festbier Festbier MASH NJ
2nd Robert Giaquinta SMASH International Pale Lager SCUBA, MASH-NJ
3rd Thomas Eagan Dortmund On The Delaware German Exportbier The ANNiHiLATED
4th Richard Hogg Czech Pils Czech Premium Pale Lager  



Table 2: Light Hybrids (14 entries)

 

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Robert Smith Uncommon Common California Common SCUBA
2nd Sean McAuliffe Baby Blond Blonde Ale  
3rd Erik Shore Steam Train California Common  



Table 3: Dark German Beer (12 entries)

 

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael Jones If My Aunt Had Balls She'd Be My Dunkel Munich Dunkel  
2nd Don Boyle Doppel Bock Doppelbock WHALES
3rd Adam Jarvis Dark Helmet Schwarzbier NJ HOPZ
HM Caitlin Orloski Maibock Helles Bock SCUBA



Table 4: Wheats (17 entries)

 

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Erik Shore Bock & Roll Weizen Weizenbock  
2nd Adrien Garceau Get Wit The Program Witbier  
3rd Michael Orloski American Pale Wheat American Wheat Beer SCUBA



Table 5: Bitters (8 entries)

 

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Douglas Dinwoodie Anything But Ordinary Ordinary Bitter Keystone Hops
2nd Robert Smith I'm Not Bitter Best Bitter SCUBA
3rd Dan Feltimo All Britannia Ordinary Bitter Lehigh valley homebrewers



Table 6: Ambers & Browns (16 entries)

 

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Erik Shore Big Irish Red Honey Irish Red Ale  
2nd Steve Medd Mo's Big Brown American Brown Ale Underground Brewers of CT
3rd Don Boyle Dark Mild Dark Mild WHALES



Table 7: Stouts (16 entries)

 

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tom Jambor Irish Hello Irish Stout Morris Area Society of Homebrewers (MASH NJ)
2nd Steven Landgren Wa Hoo!! American Stout Upstate NY Homebrewers Association
3rd John Grady Memento Mori Imperial Stout Monmouth County Homebrewers Association
HM Joseph Eddy 1 Sweet Stout SCUBA



Table 8: Porters (8 entries)

 

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Christopher LaSpada The Roast English Porter Morris Area Society of Homebrewers (MASH)
2nd Eric Blaine Staten Hammer Baltic Porter Pour Standards
3rd Lee Kexel American Porter American Porter Brewtherville Labs
HM Steven Landgren Another Pint, Please American Porter Upstate NY Homebrewers Association



Table 9: IPAs (21 entries)

 

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Joshua Fogg Queen Of Sumatra II American IPA Rhode Island Brewing Society
2nd Michael Jones Fairmount IPA American IPA  
3rd Tom Troncone Saint Citra American IPA  



Table 10: Strong Ales (11 entries)

 

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dan Roebuck Wheatwine Wheatwine MASH NJ
2nd Alex Cigan Favorite Mistake American Barleywine NYCHG
3rd Don Boyle English Barleywine English Barleywine WHALES
HM Tom Jambor Unscheduled Paid Leave American Barleywine Morris Area Society of Homebrewers (MASH NJ)



Table 11: European Sours (7 entries)

 

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Don Boyle Flanders Red Flanders Red Ale WHALES
2nd Tracy Rickels The Ol' Razzle Dazzle Fruit Lambic Jockey Hollow Brewers Guild
3rd Douglas Dinwoodie Ich Bin Ein Cheater Berliner Weisse Keystone Hops



Table 12: Pale Ales (18 entries)

 

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Adam Jarvis Pale American Pale Ale NJ HOPZ
2nd Jason Carabillo Pale Guy American Pale Ale Hunterdon County Brew Club
3rd Gabe Gullbergh Bee's Knee's Pale Ale American Pale Ale  



Table 13: Specialty & Double IPAs (19 entries)

 

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tom Jambor Red Blooded 'Murican Specialty IPA Morris Area Society of Homebrewers (MASH NJ)
2nd James Marshall Two Thumbs NE IPA Specialty IPA QCHBC / RIBS
3rd Jason Chang UTI Specialty IPA  
HM Jason Carabillo Red Rye Specialty IPA Hunterdon County Brew Club



Table 14: Saisons (17 entries)

 

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Joshua Fogg SS Saison II Saison Rhode Island Brewing Society
2nd Shane Kelley Caribbean Saison Saison Delmarva United Hombrewers
3rd Pete Kahn Saison Saison NJ Hopz West



Table 15: Belgian & French Ales (10 entries)

 

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ben Aitken Biere De Garde Biere de Garde Bergen County Brew Crew
2nd Joe Meadows 2 Monk's Belgian Blond Bomshell Ale Belgian Blond Ale  
3rd Alex Cigan Dr. 8 Degree Belgian Golden Strong Ale NYCHG



Table 16: Trappist Ales (18 entries)

 

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Lewin Belgian Tripel Belgian Tripel NJHOPZ
2nd Michael Pippitt Dark Side Of The Carboy Belgian Dark Strong Ale MASH
3rd Eric Wendler Absolution Trappist Single  
HM Tom Jambor Pious 12 BDS Belgian Dark Strong Ale Morris Area Society of Homebrewers (MASH NJ)



Table 17: Historic Beers (7 entries)

 

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Coyle Polish Hammer Historical Beer MASH
2nd Douglas Bellingeri What The Hell Is A Roggenbier? Historical Beer Jersey City Brew Club
3rd Shane Kelley Bacon Berliner Historical Beer Delmarva United Hombrewers



Table 18: American Wilds (11 entries)

 

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Joshua Batista Apricot Berliner Weisse Wild Specialty Beer  
2nd Karl Weiss Funk Weapon Brett Beer Morris Area Society of Homebrewers
3rd Justin Moranski Careful Silence Brett Beer NJHOPZ



Table 19: Fruit & Spice Beers (24 entries)

 

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Stephen Cosgrove Chocolate Raspberry Stout Fruit and Spice Beer MASH
2nd Joshua Fogg Tropical Saison Fruit Beer Rhode Island Brewing Society
3rd Justin Moranski Ethically Faded Fruit Beer NJHOPZ



Table 20: Spice, Herb, Vegetable, & Seasonal Beers (15 entries)

 

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Adrien Garceau Boob Juice Coffee Milk Stout Spice, Herb, or Vegetable Beer  
2nd Douglas Dinwoodie Ich Bin Ein Rhubarb Spice, Herb, or Vegetable Beer Keystone Hops
3rd Robert Giaquinta Chipotle Spice, Herb, or Vegetable Beer SCUBA, MASH-NJ



Table 21: Smoked & Wood-Aged Beers (23 entries)

 

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dan Roebuck BA Stout Specialty Wood-Aged Beer MASH NJ
2nd Gregory Schmatz Nick's Brew Specialty Wood-Aged Beer  
3rd Jason Willard Old Man Bourbon Barrel Old Ale Specialty Wood-Aged Beer JCBC - Jersey City Brew Club
HM Karl Weiss Two Ton Specialty Wood-Aged Beer Morris Area Society of Homebrewers



Table 22: Clone/Mixed Style/Alternative Grains (6 entries)

 

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Karl Weiss Batch 200 Imperial Coconut Porter Mixed-Style Beer Morris Area Society of Homebrewers
2nd Tom Jambor Cherry/Wood Aged Pious 12 Mixed-Style Beer Morris Area Society of Homebrewers (MASH NJ)
3rd Christopher LaSpada Ridic Rye Alternative Grain Beer Morris Area Society of Homebrewers (MASH)



Table 23: Ciders (14 entries)

 

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Don Boyle Oaked Cider Specialty Cider/Perry WHALES
2nd Dan Roebuck Redtartly Cider with Other Fruit MASH NJ
3rd Michael Consoli Tim Sande's Bedtime Pukey Pukey Cider New World Cider Jersey City Brew Club



Table 24: Meads (15 entries)

 

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tom Jambor Sweet Cherry Pie Stone Fruit Mead Morris Area Society of Homebrewers (MASH NJ)
2nd Todd Townsend Mmmmmmead Berry Mead MASHNJ
3rd Sean O’Connell Straw-Pepper-Berry Short Mead Fruit and Spice Mead Morris Area Society of Homebrewers (MASH-NJ)