2018 New Jersey State Fair Homebrew Competition Results

Best of Show (334 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Eric Wembacher Royal Velvet Melomel  
2nd Bobby Mierzejwski  It's October Somewhere Marzen GSHB
3rd Wayne Denheyer  One of Three Czech Lager SCUBA
HM Adam Jarvis  Lichten Lichtenhainer NJHOPZ

Table 1: American Lagers (6 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Jared Dougherty 'merica American Lager Morris Area Society of Homebrewers
2nd Wayne Denheyer Dead Mouse American Light Lager Sussex County United Brewers and Alchemists (SCUBA)
3rd Gregg Diefenbach Wisecrack Light Lager American Light Lager Saratoga Thoroughbrews

Table 2: Light Hybrids (20 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Wayne Denheyer Maybe Blonde Ale Sussex County United Brewers and Alchemists (SCUBA)
2nd Bob Smith Blonde Ale Blonde Ale Sussex County United Brewers and Alchemists (SCUBA)
3rd Joseph Eddy Smash 2018 Blonde Ale Sussex County's United Brewers & Alchemists (SCUBA)

Table 3: Dark German Biers (8 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Robert Giaquinta Dunkel Munich Dunkel Sussex County United Brewers and Alchemists (SCUBA)
2nd Mark Friesen Abominable Snowman's Eisbock Eisbock Sussex County United Brewers And Alchemists (SCUBA)
3rd Erik Shore The Punisher Helles Bock Sussex County United Brewers and Alchemists (SCUBA)

Table 4: Wheats (18 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Mark Friesen Orange-U Witty Witbier Sussex County United Brewers And Alchemists (SCUBA)
2nd Todd Townsend Witt's End Witbier Morris Area Society of Homebrewers
3rd Adam Berry Lincoln's Hefeweizen Weissbier

Table 5: Bitters (9 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Joseph Eddy Esb 2018 Strong Bitter Sussex County's United Brewers & Alchemists (SCUBA)
2nd Steven Landgren Another, Please Ordinary Bitter Upstate NY Homebrewers Assn
3rd Mark Friesen Johnny English Best Bitter Best Bitter Sussex County United Brewers And Alchemists (SCUBA)

Table 6: Ambers (7 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Steven Doremus American Amber American Amber Ale Sussex County United Brewers and Alchemists (SCUBA)
2nd Jeff Mauriello Emerald Ale Irish Red Ale Morris Area Society of Homebrewers
3rd Bob Smith Scarlet O'Hara Irish Red Ale Sussex County United Brewers and Alchemists (SCUBA)

Table 7: Porters (8 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Tom Damratoski Smooth Operator Baltic Porter Garden State Homebrewers
2nd Adam Jarvis The Portly Gentleman American Porter NJHOPZ
3rd Steven Doremus American Porter American Porter Sussex County United Brewers and Alchemists (SCUBA)

Table 8: Stouts (12 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Bobby Mierzejwski Putin's Gentle Demeanor Imperial Stout Garden State Homebrewers
2nd Bob Smith Dry Stout Irish Stout Sussex County United Brewers and Alchemists (SCUBA)
3rd Joseph Eddy Stout 2018 Sweet Stout Sussex County's United Brewers & Alchemists (SCUBA)
HM Steven Doremus American Stout American Stout Sussex County United Brewers and Alchemists (SCUBA)

Table 9: New England IPAs (16 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Bobby Mierzejwski No Secrets In Space NE IPA Garden State Homebrewers
2nd Tommy Kurtzman Fight At Cheesecake NE IPA Morris Area Society of Homebrewers
3rd Megan Orbine Yeezy Taught Me NE IPA Morris Area Society of Homebrewers

Table 10: Strong Ales (12 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Christopher Laspada Imperial Papa Don Brown Porter English Strong Ale Morris Area Society of Homebrewers
2nd Mark Kaniewski Kaney Brewing - 802 Double IPA Double IPA Garden State Homebrewers

Table 11: Euro Sours (7 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Tom Damratoski Scorcher Gose Gose Garden State Homebrewers
2nd Daniel Gialanella I'm Feeling A Little Flemish Flanders Red Ale NJHOPZ
3rd Jason Chang Goseface Killah Gose

Table 12: Pale Ales (16 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Tom Damratoski Mundial Pale Ale American Pale Ale Garden State Homebrewers
2nd Dan Roebuck Njpa American Pale Ale Morris Area Society of Homebrewers

Table 13: Specialty IPA (8 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st David Devejian Recoveryipa1804 English IPA Bergen County Brew Crew [Paramus, NJ]
2nd Thomas Papasso Bitter Doggy Dayz White IPA Garden State Homebrewers
3rd Chris Bellina Frat Party Specialty IPA Garden State Homebrewers

Table 14: Saisons (12 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Mark Friesen Summer Saison Saison Sussex County United Brewers And Alchemists (SCUBA)
2nd Kevin Kiernan The Provost Saison DC Homebrewers
3rd Scott Pintabone Sai My Name Saison Lehigh Valley Home Brewers

Table 15: Browns (11 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Michael Orloski 2 Dogs Scottish Export Sussex County's United Brewers & Alchemists (SCUBA)
2nd Richard Loesche Bus Stop Brown English Brown Ale
3rd Gregg Diefenbach Diefs Walnut Brown Ale English Brown Ale Saratoga Thoroughbrews

Table 16: Belgian & French (12 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Larry Bentley Neuron Shifter Belgian Tripel Garden State Homebrewers
2nd Larry Bentley Run For the Shadows Belgian Golden Strong Ale Garden State Homebrewers
3rd Eric Blaine Christmukah Abbey Ale Belgian Dark Strong Ale Morris Area Society of Homebrewers

Table 17: American IPA (16 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Chris Bellina Low Blow American IPA Garden State Homebrewers
2nd Dan Roebuck Njpa American IPA Morris Area Society of Homebrewers
3rd Alex Rystrom A Formal Study In IPA American IPA Garden State Homebrewers

Table 18: Fruit & Spice (18 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Bob Smith Raspberry Beliner Fruit Beer Sussex County United Brewers and Alchemists (SCUBA)
2nd Bob Smith Orange Creamsicle Fruit and Spice Beer Sussex County United Brewers and Alchemists (SCUBA)
3rd Wayne Denheyer Citrus Pils Fruit Beer Sussex County United Brewers and Alchemists (SCUBA)

Table 19: Spice / Herb / Vegetable / Alt-Grain (16 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Bob Smith Tropical Nights Spice, Herb, or Vegetable Beer Sussex County United Brewers and Alchemists (SCUBA)
2nd Mark Friesen Cucumber Wit Spice, Herb, or Vegetable Beer Sussex County United Brewers And Alchemists (SCUBA)
3rd Mike Ultee Mike's Rogenbier 181a Roggenbier PALE ALES (Princeton and Local Environs Ale and Lager Enthusiast Society)

Table 20: Smoked & Wood-Aged (25 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Adam Jarvis Lichten Lichtenhainer NJHOPZ
2nd Daniel Gialanella Barrel Aged Wee Heavy Specialty Wood-Aged Beer NJHOPZ
3rd Mark Friesen Bourbon Barrel Imperial Porter Specialty Wood-Aged Beer Sussex County United Brewers And Alchemists (SCUBA)

Table 21: Specialty Beers (7 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Derek Needham White Queen Russian Enlightened Stout Experimental Beer M.A.S.H. Marietta Association of Schoolhouse Homebrewers [GA]
2nd Daniel Gialanella No Apologies Experimental Beer NJHOPZ
3rd Thomas Papasso Dark Doggy Dayz Mixed-Style Beer Garden State Homebrewers

Table 22: Jersey Pride (13 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Neile Cooper Farm to Glass NJ Pride Mead Sussex County's United Brewers & Alchemists (SCUBA)
2nd Erik Shore Son of a Son of a Jersey Devil Jr. NJ Pride Sussex County United Brewers and Alchemists (SCUBA)
3rd Jared Dougherty New Jersey Red-Eye NJ Pride Morris Area Society of Homebrewers
HM Robert Giaquinta Do You Know Sloppy Joe NJ Pride Sussex County United Brewers and Alchemists (SCUBA)

Table 23: Ciders (6 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Christopher Laspada Funky Cider Specialty Cider/Perry Morris Area Society of Homebrewers
2nd Steven Doremus Cider Cider with Herbs/Spices Sussex County United Brewers and Alchemists (SCUBA)
3rd Micha Stark Jojo's Harvest Cider Cider with Other Fruit Morris Area Society of Homebrewers

Table 24: Meads (13 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Eric Wembacher Royal Velvet Melomel
2nd Craig Niebuhr Spiced Apple Cyser Spice, Herb, or Vegetable Mead Sussex County United Brewers and Alchemists (SCUBA)
3rd Craig Niebuhr Apple Cyser Cyser Sussex County United Brewers and Alchemists (SCUBA)
HM Craig Niebuhr Traditional Mead Sweet Mead Sussex County United Brewers and Alchemists (SCUBA)

Table 25: Light/Amber German Biers (15 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Bobby Mierzejwski It's October Somewhere Marzen Garden State Homebrewers
2nd Erik Shore Capture The Throne Munich Helles Sussex County United Brewers and Alchemists (SCUBA)
3rd Trevor Farnsworth A Festbier For the Rest of Us Festbier Garden State Homebrewers
HM Matthew Phelan Hundo Pils German Pils Garden State Homebrewers

Table 26: American Wilds (8 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Christopher Laspada Fruited Mash Collab Wild Specialty Beer Morris Area Society of Homebrewers
2nd Brandon Shaughnessy Cherry Pie Americana Mixed Fermentation Sour Beer NJHOPZ
3rd Dan Roebuck Sour Rye Brett Beer Morris Area Society of Homebrewers
HM Jason Chang So Dark, So Clean Mixed Fermentation Sour Beer

Table 27: International Lagers (15 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Wayne Denheyer One of Three Czech Pale Lager Sussex County United Brewers and Alchemists (SCUBA)
2nd Wayne Denheyer Mr Smith Vienna Lager Sussex County United Brewers and Alchemists (SCUBA)
3rd Jeff Mauriello Slow Burn International Pale Lager Morris Area Society of Homebrewers